İsrail askeri insansız hava araçları Refah’ta ‘hareket eden herkesi’ vuruyor

İsrail güçleri, İsrail güçlerinin bölgenin başka yerlerindeki saldırılarından kaçan Filistinliler için yakın zamana kadar “güvenli bölge” olan şehrin merkezine tanklar ilerlerken, gece boyunca ve sabahın erken saatlerinde güney Gazze’deki Refah’ta yeni hava saldırıları düzenledi. 

Fransız haber ajansı AFP, Refah’taki gazetecilerinin, görgü tanıklarının ve Filistinli bir güvenlik kaynağının İsrail tanklarının şehrin kalbine girdiğini söylemesinden saatler sonra Çarşamba günü erken saatlerde yeni saldırılar gerçekleştiğini bildirdi.

Refah sakini Abdel Khatib, AFP’ye yaptığı açıklamda “İnsanlar şu anda evlerinde çünkü hareket eden herkese İsrail insansız hava araçları tarafından ateş ediliyor.” ifadelerini kullandı.

REFAH SALDIRILARI

BM’nin yargı organı Uluslararası Adalet Divanı, 24 Mayıs’ta aldığı tedbir kararlarında, İsrail’in Refah’a yönelik saldırılarını derhal durdurmasına, insani yardımları engellememesine ve suçlarını araştıracak BM görevlilerinin Gazze’ye girişine izin vermesine hükmetmişti.

İsrail’in, UAD’nin saldırıları durdurma kararı aldığı Gazze Şeridi’ndeki Refah kentinde zorla yerlerinden edilen Filistinlilerin kampına 26 Mayıs’ta düzenlediği saldırıda 45 Filistinli hayatını kaybetmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir